Sterowanie pogodą, czyli jak zarządzać chmurami? Odcinek 1.

Ogólnie rzecz biorąc.  

Cloud management to nie wiedza tajemna, polegająca na wróżeniu z fusów. Jednak nie czarujmy się, wybór platformy CMP, która spełni nasze oczekiwania bez błądzenia po omacku, już jest sztuką. Na rynku istnieje wiele narzędzi do zarządzania różnymi rozwiązaniami chmurowymi. Podjęliśmy się multi -cloudowej analizy pod każdym względem. Oto część pierwsza naszego przeglądu.

Już na samym początku chcemy zaznaczyć, że w naszym przeglądzie bazowaliśmy na wiedzy i doświadczeniu jakie zdobyliśmy poprzez kontakt organoleptyczny z tymi platformami, budując rozwiązania on-premises i chmury hybrydowej.

Jednak opracowanie jest obiektywne i prezentujące najważniejsze platformy do zarządzania rozwiązaniami chmurowymi (Clod Management Platforms, CMP) bez kuszącej potrzeby wskazywania tej najlepszej i rekomendowanej. Potrzeby są różne – każde rozwiązanie inne, zatem czerpmy z tych możliwości!

Na końcu każdego zestawienia, tego i kolejnych, prezentować będziemy podsumowanie w formie tabeli. Mamy pełne opracowanie, więc jeśli chcecie poznać je wcześniej, nie czekając na kolejne odsłony materiału – skontaktujcie się z nami.   

Kolejność prezentacji platform jest obiektywnie alfabetyczna, a ceny są czysto przykładowe i mogły ulec zmianie.

CloudBold Software

Informacje ogólne

CloudBolt Software jest produktem istniejącym na rynku od mniej więcej 3 lat i w tym czasie miało miejsce wiele większych udoskonaleń jego funkcjonalności. Natomiast pierwszy produkt tej marki pojawił się w 2012 roku i od tego mementu następuje aktywny, ciągły rozwój narzędzia wraz z wersjami głównymi, które pojawiają się średnio co 12 miesięcy, zaś drobne wydania co 1-2 miesiące. Jest softem typu vendor agnostic.

Generalnie jest to hybrydowa platforma stworzona do samoobsługowego użytku. Jako narzędzie do orkiestracji umożliwia tworzenie i wdrażanie chmur hybrydowych oraz zarządzanie nimi z poziomu przedsiębiorstwa. Daje działowi IT możliwość połączenia już wdrożonych prywatnych centrów danych z rozwiązaniami chmury publicznej. Może mieć to wpływ na kontrolę wydatków.

Instalacja, dostęp, wsparcie

Do instalacji wystarczy pojedyncza maszyna wirtualna, gdyż plik OVA można uruchomić lokalnie lub w chmurze. Narzędzie dostępne jest również na wielu platformach typu marketplace u dostawców chmury publicznej. Dostęp do platformy ma nieograniczona liczba administratorów i użytkowników, a obsługa CloudBolta jest bezagentowa. Platforma posiada wbudowany system MySQL i może być zintegrowana z większością platform typu RDBMS.  

Model rozliczeniowy

Subskrypcja opłacana jest w cyklu rocznym i licencjonowana według liczby zarządzanych maszyn wirtualnych. Niezależnie od licencji, wsparcie w trybie 24/7 jest zapewnione już w wersji podstawowej. Natomiast dodatkowe, profesjonalne wparcie jest również dostępne w zależności od rodzaju subskrypcji. Co do wsparcia w różnych wariantach językowych, to tekst prezentowany użytkownikom końcowym może być dostosowany w formie tłumaczenia (localized).    

Embotics

Informacje ogólne

Embotics to firma, której rozpoczęcie działalności datowane jest na 2006 rok. W swoim portfolio ma wielu dużych klientów. Obecnie marka jest częścią Snow Software na skutek przejęcia przez szwedzką firmę pod koniec 2019 roku.

Platforma typu CMP (Cloud Management Platform), która umożliwia automatyzację infrastruktury jako usługi poprzez integrację z chmurami prywatnymi, publicznymi i hybrydowymi. Jest niezależna od sprzedawców (vendor agnostic).

Za pośrednictwem softu Snow Commander (dawniej vCommander), narzędzie to wspiera

  • zarządzanie zapasami,
  • automatyzację przepływu pracy,
  • obciążenia zwrotne i koszty IT,
  • zarządzanie pojemnością
  • i zapewnia samoobsługę dla wielu dzierżawców.

Wszystko jest zintegrowane w jednym rozwiązaniu. Tutaj producent udostępnia wersję testową

Instalacja, dostęp, wsparcie

Do instalacji wystarczy pojedyncza maszyna wirtualna lub kilka maszyn HA (dla uzyskania wysokiej dostępności – High Availability). Pojedynczy procesor wirtualny jest wymagany do wdrożenia produkcyjnego w środowiskach statycznych, zawierających mniej niż 500 maszyn wirtualnych, obsługujących mniej niż 10 jednoczesnych użytkowników, z rzadkimi raportami. Do wdrożenia produkcyjnego w dynamicznych środowiskach powyżej 500 maszyn wirtualnych, wymagany jest z kolei podwójny procesor wirtualny. Kont wirtualnych może być nieograniczona ilość z tym, że jest 6 poziomów dostępu, które można przypisać użytkownikom za pomocą Snow Commandera. Z kolei do każdego poziomu można przypisać nieograniczoną liczbę użytkowników. Poziomy dostępu wyglądają następująco:

  1. Administrator 2. Operator z zatwierdzeniem 3. Operator 4. Operator bez wdrażania / klonowania (nie -operator zaopatrzenia) 5. Zatwierdzenie 6. Audytor

Obsługa Snow Commandera odbywa się bez pośrednictwa agenta. Natomiast wparcie bazodanowe odbywa się poprzez PostgreSQL, który jest dołączony do Snow Commandera dla środowisk ewaluacyjnych.

Wsparcie 24/7 jest zapewniane już na poziomie podstawowym licencji, ale jest też dostępna bardziej rozbudowana wersja Premium. Dostępne są również usługi profesjonalne. Jednak platforma działa jedynie w angielskiej wersji językowej.

Model rozliczeniowy

Rozliczenie odbywa się poprzez wykupienie rocznej subskrypcji za dostęp do Snow Commandera. Kwota subskrypcji jest warstwowa na podstawie maksymalnej liczby wykorzystanych gniazd procesora.

Dla przykładu dane z 2020 roku:

SnowCommander – 1000 Instancji w chmurze kosztuje 100 000 USD

SnowCommander – Subskrypcje z 55 gniazdami kosztują 66 000 USD

+ Jednorazowy koszt instalacji w wysokości 8700 USD.

Flexera (RightScale)

Informacje ogólne

Na początku był RightScale, który działał od 2006 roku jako jedno z najstarszych rozwiązań multi-cloudowych. Od 2018 roku platforma została nabyta przez firmę Flexera i z czasem zmieniła również nazwę. Platforma zapewnia bogaty zestaw funkcji do:

  • wykrywania, udostępniania na podstawie szablonów, orkiestracji i automatyzacji,
  • monitorowania operacyjnego i zarządzania,
  • optymalizacji kosztów w wielu chmurach publicznych i prywatnych, a także na serwerach wirtualnych i fizycznych

Za jej pośrednictwem można zarządzać szeroką gamą chmur i usług, w tym AWS, Microsoft Azure, Google Cloud Platform, VMware vSphere, etc. Architekturę wtyczek platformy można wykorzystać do rozszerzenia możliwości orkiestracji na dowolną usługę w chmurze lub usługę sieciową, obsługującą interfejs API.

Flexera to platforma typu software-as-a-service (SaaS), która służy do zarządzania aplikacjami w chmurze. Jest ona hostowana u dostawców chmury i w innych obiektach hostingowych. Za jej pośrednictwem przechowywane są różnego rodzaju metadane, dotyczące aplikacji w chmurze (określane jako Dane Flexera specyficzne dla klienta), ale nie przechowuje danych, które są tworzone i zarządzane przez aplikacje w chmurze (określane jako Dane aplikacji klienta).

Flexera dostosowana jest do standardowych w branży wytycznych, dotyczących bezpieczeństwa aplikacji, które obejmują dedykowany zespół inżynierów ds. bezpieczeństwa i obejmują regularne przeglądy kodu źródłowego aplikacji i infrastruktury IT w celu wykrycia, sprawdzenia i usunięcia wszelkich luk w zabezpieczeniach.

Instalacja, dostęp, wsparcie

Platforma sprawdza się przy rozwiązaniach typu on-premises oraz SaaS. W tym obszarze można założyć nieograniczoną liczbę kont administratorskich i użytkowników. Możliwe jest wykrywanie i gromadzenie danych bez pośrednictwa agenta. Wsparcie bazodanowe to miks rozwiązań w oparciu o MySQL, NoSQL i bazę Cassandra. Ponadto zapewnione wsparcie Silver Support zawiera wsparcie konsultanta. Obsługa odbywa się w po angielsku, brak danych o obsłudze w innych językach.  

Model rozliczeniowy

Opłaty odbywają się według stawki ryczałtowej, opartej na całkowitych wydatkach na chmurę publiczną. Chmura prywatna jest bezpłatna.

Przykładowa opłata zaczyna się od Od 150,000 $ (rok).

Morpheus

File:Morpheus logo stacked original.svg

Informacje ogólne

Morpheus pierwotnie, przez ponad 7 lat, był narzędziem wewnętrznym, by w 2015 roku trafić do szerokiej sprzedaży jako platforma do multi-cloudowego zarządzania i orkiestracji. Powstała głównie w celu umożliwienia szybkiego wdrażania samoobsługowych aplikacji i oszczędnych, hybrydowych operacji IT. Jako platforma do orkiestracji stara się eliminować bariery między zespołami Dev i OPs, chmurą prywatną a publiczną. Jej główne cechy:

  • System samoobsługowy w wielu chmurach,
  • optymalizację kosztów, zarządzania, automatyzację
  • wdrożenia typu day-2 (rejestrowanie, monitorowanie, tworzenie kopii zapasowych, skalowanie, etc.)
  • Jest to w 100% agnostyczny orkiestrator, kompatybilny z blisko 100 integracjami chmurowymi – gotowy do pracy w niecałą godzinę, umożliwia sprawne przejście z trybu Now do Next. 

Firma, co jest dość nietypowe, umożliwia zapoznanie się z platformą i usługami, oferując klientom wersję demo swoich rozwiązań. Dostęp do środowiska testowego można otrzymać poprzez wypełnienie formularza na stronie producenta.

Instalacja, dostęp, wsparcie

Morpheus dostarczany jest w pakiecie (debian lub yum). Domyślna konfiguracja instaluje wszystkie wymagane usługi na pojedynczej maszynie wirtualnej lub fizycznym hoście. Morpheus może być skonfigurowany w architekturze rozproszonej, aby korzystać z jednej lub wielu zewnętrznych usług. Wiele hostów aplikacji może być skonfigurowanych w celu zapewnienia HA (High Availability).

Opcje konfiguracji:

  • Single Host (All-In-One/default)
  • Single Hosts with Distributed Service(s)
  • Clustered Hosts with Distributed Transactional Database (3-Node HA)
  • App Host(s) with Distributed Services (Full HA)

Platformę można uruchomić, zarówno lokalnie, jak i w chmurze.  Instalacja jest również możliwa na wielu publicznych platformach chmurowych, ale także za pośrednictwem sieci dostawców.

Potencjalnie można założyć nieograniczoną liczbę kont administratorskich i użytkowników, choć dokładna ilość zależy od rodzaju subskrypcji. W przypadku większych organizacji istnieje również możliwość dostępu dla wielu dzierżawców.

Obsługa za pomocą agenta jest całkowicie opcjonalna. Dostępna jest w przypadku rozszerzonej analizy i niektórych scenariuszy automatyzacji. Warto zaznaczyć, że lekki agent Morpheus umożliwia zaawansowane analizy i bezpieczną magistralę komunikatów do zdalnych operacji i automatyzacji.

Obsługa baz danych odbywa się poprzez wbudowany system MySQL, który może być zintegrowany z większością platform RDBMS (System zarządzania relacyjną bazą danych – Relational Database Management System).

Model rozliczeniowy

Wysokość opłat za subskrypcję uzależniona jest od ilości wykonanej pracy za pośrednictwem narzędzia. Za subskrypcję płaci się w cyklu rocznym, który licencjonowany jest według liczby wykonanej pracy (workloads). Dostępnych jest wiele poziomów cennikowych, w których jednostki obliczeniowe uzależnione są od oprogramowania, zarówno pod względem instancji zarządzanych, jak i tych ni zarządzanych – ponieważ wiele funkcji oprogramowania działa w obu przypadkach. Elementem podlegającym obliczeniu pracy może być serwer fizyczny, ale też maszyna wirtualna lub instancja kontenera, które nie działają jako hiperwizor, ani host platformy dokującej.

Przykład: klaster MySQL działający na 3 maszynach wirtualnych odpowiadałby 3 elementom obciążenia.

Firma wprost nie podaje dokładnego cennika, tłumacząc to różnymi czasem trwania wykupionej licencji oraz i ilością workloadów, które wystąpią w zasubskrybowanym okresie czasu. Jednak od wesji v5.2 platformy, która pojawiła się pod koniec 2020 roku, pojawiła się możliwość współpracy dla mniejszych przedsiębiorstw i w tym przypadku koszt licencji zaczyna się od 16,000 USD.

Koszty obejmują support w trybie 24/7. Takie wsparcie jest standardem w każdej instalacji Morpheusa. Dostępne są też zaawansowane opcje pomocy dla wyższych poziomów usług.

Wsparcie obejmuje różne języki, a w tym: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, chiński.  

RedHat CloudForms

Informacje ogólne

RedHat CloudForms jest platformą partą o kod ManageIQ, powstały w 2006 roku. Natomiast kod ten w całości został upubliczniony w 2013 w modelu OpenSource, rok po jego przejęciu przez RedHat. Zadaniem narzędzia RedHat CloudForms jest uproszczenie rozwiązań IT, poprzez zapewnienie ujednoliconego zarządzania i operacji w środowisku hybrydowym.

Wszystko odbywa się w modelu vendor-agnostic (niezależnym od producenta). Mianowicie, ManageIQ to projekt w pełni open source, oparty na społeczności, podczas gdy CloudForms (CF) jest produktem w pełni obsługiwanym przez RedHat.

Instalacja, dostęp, wsparcie

Infrastrukturę można skalować na podstawie rozmiaru środowiska, gdyż są dostępne różne wersje dostosowane do wybranego modelu. Dostęp do platformy ma nieograniczona liczba administratorów oraz użytkowników, a to za pośrednictwem dodatkowego usprawnienia usługi przez wielu najemców od wersji 4.0 CloudForms. Swoje urządzenie wirtualne można zamieścić w istniejącym, zwirtualizowanym środowisku w systemie nie wymagającym, a ManageIQ automatycznie wykryje i zacznie raportować wszystko: od statystyk wydajności począwszy, aż po trendy wykorzystania. W przypadku tej platformy mamy do czynienia z wbudowaną bazą danych PostgreSQL.

Zapewnione są różne opcje supportu, w tym we modelu 24/7 w przypadku CloudForms. Również dostępne są usługi typu „professional” oraz różne warianty językowe dla platformy w tym języki: angielski, chiński, japoński oraz wiele innych możliwych do dostosowania w miarę potrzeb. RedHat dysponuje rozległą organizacją świadczącą indywidualnej usługi w razie takiego zapotrzebowania.

Model rozliczeniowy

Subskrypcja odbywa się w przeliczeniu albo na ilość węzłów („nodów”), albo ilość instancji zarządzanych w chmurze publicznej.

https://lelusz.comblog/red-hat-forum-warsaw-2016-okiem-devopsa/

SCALR

Informacje ogólne

Projekt SCALR został powołany do życia w 2007 roku – czasie, gdy popularność chmur publicznych stawała się faktem. Ostatecznie jako multi-cloudowe rozwiązanie dla przedsiębiorstw, platforma ugruntowała swoją pozycję w 2011 roku. Natomiast obecnie jest to narzędzie, pomagające osiągnąć, zautomatyzowane i ustandaryzowane wdrożenia aplikacji w środowiskach multi-cloudowych. Stanowi zdalne zaplecze operacyjne dla Terraform. Z tych możliwości korzystają, zarówno przedsiębiorstwa publiczne (w tym NASA), jak i start-upy.

Zarządzanie chmura hybrydową w wykonaniu SCALR różni się sposobem podejścia w porównaniu do podobnych rozwiązań cloudowych. Jest to samodzielna platforma i jej system zasad kształtuje się na poziomie organizacji, a nie na poziomie aplikacji (tzw. policy as code). W przypadku przedsiębiorstwa z wieloma działami lub liniami biznesowymi, centralna jednostka IT może ustalić poziomy zabezpieczeń opartych na zasadach dla każdego działu. Działy te mogą wtedy pracować bardziej autonomicznie i samodzielnie ustalać unikalne wymagania dotyczące polityki dla swoich zespołów.

Instalacja, dostęp, wsparcie

Scalr może działać, zarówno w środowisku on-premises, typowym dla chmury prywatnej, jak i w chmurze publicznej, ale także w systemie SaaS. Zapewnia nieograniczoną ilość kont administracyjnych, których hierarchia może być różnicowana w zależności od poziomu zaufania i zakresu obowiązków. Podobnie jest z ilością kont użytkowników, która również jest nieograniczona.

Co do obsługi, może ona odbywać się za pomocą agenta systemowego – Scalrizr, ale nie jest to obligatoryjne. Natomiast korzystanie z agenta zapewnia większe możliwości orkiestracji i monitorowania. Zapewnione jest wsparcie w systemie 24/7, ale też możliwe jest rozbudowanie supportu o dodatkowe poziomy. Podobnie dostępne są usługi specjalistyczne jako opcje dodatkowe, szkolenia oraz wsparcie przy starcie projektów. Natomiast obsługa odbywa się za pośrednictwem partnerów dedykowanych dla danego obszaru i kraju.

Narzędzie, poza usługami chmurowymi, obsługuje szereg gotowych do użycia opcji automatyzacji baz danych, a wśród nich: MySQL, Redis, Percona, PostgresSQL i MongoDB.

Model rozliczeniowy

Licencjonowanie odbywa się według liczby zebranych punktów końcowych za użytkowanie. Można spodziewać się około 10 USD miesięcznie za jedną maszynę VM i 5 USD miesięcznie na terraformowy obszar roboczy. Wdrożenia lokalne (on-prem) mają dodatkowo minimalną wielkość zamówienia i roczne płatności.

VMware

Informacje ogólne

VMware to dostawca oprogramowania do wirtualizacji i przetwarzania w chmurze. Produkty firmy obejmują narzędzia do wirtualizacji, zarządzania sieciami i bezpieczeństwem, oprogramowanie dla definiowanych programowo centrów danych oraz oprogramowanie do przechowywania danych.

Firma VMware została założona w 1998 roku, a produkty zawarte w pakiecie vRealize Suite powstały w wyniku różnych przejęć. vRealize Automation pochodzi z Dynamic Ops (ok. 2012), vRealize Operations pochodzi z Integrien (ok. 2011), a vRealize Orchestrator pochodzi z Dunes (2007).

vRealize Suite Advanced to narzędzie multi-cloudowe dla prywatnych, publicznych i hybrydowych środowisk chmurowych. Składa się on z vRealize Automation i vRealize Orchestrator do orkiestracji i samoobsługi, vRealize Operations do zarządzania wydajnością i pojemnością, Log Insight do analizy dzienników i vRealize Business for Cloud Advanced do billingu.

Instalacja, dostęp, wsparcie

Instalacja produktów odbywa się w środowisku lokalnym. Pakiet vRealize Suite składa się z kilku urządzeń wirtualnych z systemem Linux i maszyn wirtualnych z systemem Windows. W zależności od liczby zarządzanych elementów, za jego pośrednictwem możliwe są małe, średnie i duże wdrożenia. Zarówno kont administracyjnych, jak i użytkownika można ustawić dowolną, nieograniczoną ilość.

Platforma jest niezależna od dostawcy (vendor-agnostic), wspierana zarówno w infrastrukturze on-premises, jak cloud. Przy czym, bardziej rozbudowana wersja vRealize Suite Enterprise, dodaje do pakietu opcje automatycznego wdrażania aplikacji i monitorowania poziomu systemu operacyjnego gościa w porównaniu z vRealize Suite Advanced. Z kolei vCloud Suite Enterprise składa się z dokładnie tych samych produktów, co vRealize Suite Enterprise, ale dodaje do pakietu licencję vSphere Enteprise Plus.

W niektórych scenariuszach obsługi wymagany jest agent, dotyczy to np. scenariuszy wdrożeniowych systemu operacyjnego i aplikacji, które wymagają agenta w systemie gościa. Monitorowanie na poziomie aplikacji i systemu operacyjnego również wymaga agenta. Natomiast wsparcie bazodanowe odbywa się za pomocą serwera MS SQL Server 2012 lub nowszych wersji, a ponadto poprzez wbudowane bazy danych PostgreSQL i Gemfire.

Niezależnie od scenariusza, wsparcie udzielane jest w dwóch wariantach: 5/12 lub 24/7, a wynika ono z wykupionego poziomu. Dostępne są zarówno opcje wsparcia produkcyjnego (24×7), jak i podstawowego (5×12). Professional Services z kolei, dostępne są za pośrednictwem Vmware PSO bądź autoryzowanych dostawców. Dobrą wiadomością jest dostosowanie platformy do każdej lokalnej wersji językowej.

W przypadku wirtualizacji serwerów VMware na serwerze fizycznym instalowany jest hypervisor, który pozwala na uruchomienie wielu maszyn wirtualnych (VM) na tym samym serwerze fizycznym. Każda maszyna wirtualna może uruchomić swój własny system operacyjny (OS), co oznacza, że na jednym serwerze fizycznym może działać wiele systemów operacyjnych. Wszystkie maszyny wirtualne na tym samym serwerze fizycznym współdzielą zasoby, takie jak sieć i pamięć RAM. W 2019 r. firma VMware dodała do swojego hiperwizora wsparcie dla uruchamiania skonteneryzowanych obciążeń roboczych w klastrze Kubernetes w podobny sposób. Tego typu obciążenia robocze mogą być zarządzane przez zespół infrastruktury w taki sam sposób jak maszyny wirtualne.

Model rozliczeniowy

Rozliczenie odbywa się w formie CPU (Cost per unit) lub OSI (Operating System Instance). W zależności od scenariusza wdrożenia, można użyć licencji na jednostki lub na instancje. Jednostki CPU są szczególnie korzystne w środowiskach VMware vSphere, umożliwiając klientowi zarządzanie nieograniczoną liczbą zadań wykonywanych na hiperwizorze. Licencja OSI jest przeznaczona dla środowisk heterogenicznych, gdzie licencja jest wymagana dla każdego zarządzanego obciążenia. Oczywiście klient może przełączać się między licencjami na CPU i na OSI. Np. jedno CPU może kosztować 400$ (ale bez uwzględnienia wtyczek, skryptów i konsultacji serwisowych). 

Podsumowanie

https://lelusz.comblog/podstawowe-funkcjonalnosci-narzedzia-postman-na-przykladzie-vcloud-director/

*Zdjęcie autorstwa Magda Ehlers z Pexels*