Karty graficzne vGPU w XenApp/XenDesktop – Część III
Przed Wami ostatnia cześć naszego testu kart NVIDIA GRID K2. Dziś testujemy rozwiązanie, które skonfigurowaliśmy w poprzednich odsłonach tej serii – części pierwszej i drugiej. Czy off-load na karty graficzne jest wart zachodu? Czy to się opłaca? Zobaczmy…
Głównym założeniem scenariusza testowego było porównanie obciążenia CPU dla przypadku maszyny wirtualnej z zainstalowanym XenApp 7.5 i przypisaną kartą graficzną vGPU oraz bez tej karty. Nasze środowisko testowe składało się z:
- serwera Cisco UCS C240 M3
- hypervisora: Citrix XenServer 6.2 SP1
- maszyny wirtualnej (4vCPU, 20 GB RAM): Windows Server 2008 R2 z XenApp 7.5 i przypisana karta graficzna vGPU NVIDIA K120Q
- maszyny wirtualnej (4vCPU, 20 GB RAM): Windows Server 2008 R2 z XenApp 7.5 (bez karty graficznej)
W celu symulacji pracy użytkowników końcowych użyto oprogramowania Login VSI, które pozwala na wygenerowanie różnych scenariuszy testowych. Poniższy rysunek przedstawia schemat środowiska testowego.
W scenariuszu użyto testowej wersji oprogramowania Login VSI w związku z czym jedynym dostępnym cyklem symulacji był ‘Medium Workload’. Poniższa tabela przedstawia opis głównych cykli symulacji dostępnych w Login VSI. Jak widzimy poniżej w trakcie trwania cyklu uruchamiane są aplikacje zwykle używane przez użytkowników typu: klient poczty, przeglądarka internetowa, edytor tekstu itd.
Cykle testowe zostały wykonane dla 36 użytkowników końcowych. Wyniki symulacji przedstawione zostały na poniższych wykresach.
Dla przypadku maszyny wirtualnej z przypisaną kartą graficzną vGPU uzyskano następujące parametry:
- VSI max = 26 sesji
- VSIBase = 1463
Natomiast dla przypadku maszyny wirtualnej uzyskano następujące parametry:
- VSI max = 25 sesji
- VSIbase = 1254
Na podstawie powyższych wyników można wysunąć następujące wnioski:
- Wykorzystanie vGPU pozwoliło zwiększyć wydajność sesji dla użytkowników końcowych o 17% (w oparciu o porównanie parametru VSIbase)
- Wykorzystanie vGPU pozwoliło zwiększyć ilość równoczesnych sesji do serwera Citrix XenApp 7.5 o 4% (parametr VSI Max) z zachowaniem bardzo dobrego poziomu wydajności w pojedyńczej sesji użytkownika (parametr VSIbase).
- Teoretycznie zastosowanie vGPU powinno pozwolić zwiększyć ilość jednoczesnych połączeń do serwera XenApp z zachowaniem zadowalającej wydajności w sesji użytkownika. Tym samym powinno być możliwe zmniejszenie ilości serwerów fizycznych potrzebnych do hostowania XenApp/XenDesktop.
Niestety testy zostały wykonane dla zbyt małej liczby maszyn wirtulanych w związku z czym ciężko ocenić czy koszt zakupu kart NVIDIA Grid pozwoli na satysfakcjonującą oszczędność w ilości serwerów fizycznych bądź procesorów i co z tym wynikającym licencji np. hypervisorów. Aby być w stanie to ocenić należy wykonać testy z większą liczbą maszyn wirtualnych, aby wystarczająco obciążyć serwer fizyczny.
Tym niemniej widać pewien wzrost poziomu konsolidacji… zatem warto spróbować, a czy się uda, to z naszego punktu widzenia bardzo mocno zależy od aplikacji stosowanych w organizacji. Polecamy wykonać PoC, bo to otwiera oczy i pozwala na faktyczne sprawdzenie czy to rozwiązanie spełni basze oczekiwania.
Karty vGPU a VMware vSphere 6.0
Od wersji vSphere 6.0 istnieje możliwość wykorzystania wirtualnych kart graficznych vGPU w oparciu o karty NVIDIA Grid. Co ważne istnieje możliwość stworzenia architektury cross-platform, w której wirtualne maszyny XenApp/XenDesktop 7.x będą hostowane na hypervisorze firmy VMware.
Artykuły powiązane:
Świenta seria artykułów – bardzo dobra robota Paweł I Maciej.
Dzięki Wojtku! Brawa należą się dla Pawła, bo to on odwalił największy kawał roboty. Ja byłem kimś w rodzaju skromengo executive producer 😉